Jakie lasery do depilacji są dostępne na rynku i czym się różnią?

Zacznijmy od tego, skąd wzięła się nazwa „laser”? Jest to akronim od słów Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation – urządzenie wytwarzające światło poprzez emisję wymuszoną.

Emisja wymuszona z kolei to zjawisko fizyczne, w którym elektrony krążące wokół jądra atomu najpierw pochłaniają energię, a potem oddają ją, emitując światło o bardzo szczególnych cechach: ma ono jedną długość fali, jest spolaryzowane, spójne i ma bardzo małą rozbieżność wiązki. Dzięki temu właśnie światło lasera można skupić w wąskiej i cienkiej wiązce roboczej, co umożliwia precyzyjną korektę nawet bardzo małych zmian. Na rynku jest dostępnych kilka rodzajów laserów do różnego rodzaju zabiegów kosmetycznych w tym do depilacji. Lasery różnią się od siebie skutecznością – mają różne wady i zalety. Każdy charakteryzuje się innymi parametrami. Mogą różnić się długością fal, czasem trwania impulsu, obszarem głowicy. Podstawowym kryterium podziału laserów jest długość promieniowania – im fala światła laserowego jest dłuższa, tym głębiej urządzenie penetruje tkankę skóry:

  • Laser rubinowy o długości fali 694 nm, był pierwszym urządzeniem stosowanym przy depilacji owłosienia z twarzy. Usuwa tylko włosy ciemne, a ciemna karnacja utrudnia wykonanie zabiegu. Źródłem światła laserowego jest rubin (kryształ tlenku glinu). Stosowany jest do usuwania przebarwień i tatuaży oraz do usuwania zbędnego owłosienia.
  • Laser aleksandrytowy o długości fali 755 nm skutecznie usuwa owłosienie ciemne, słabiej jasne włosy. Ciemna karnacja obniża skuteczność zabiegu. Źródłem światła jest kryształ.  Stosowany głównie do epilacji oraz zamykania naczyń krwionośnych. 
  • Laser argonowy emituje niebieskozielone światło o długości fali 480-515 nm. Laser oddziałuje m.in. na oksyhemoglobinę i melaninę, dlatego lasery argonowe najczęściej wykorzystywane są do leczenia zmian barwnikowych i naczyniowych. Stosuje się je do leczenia zmian naczyniowych, rumienia, „pajączków”, czy małych naczyniaków jamistych. Źródłem światła jest gaz.
  • Laser diodowy wykorzystujący fale o długości 810-820 nm. Skutecznie niszczy ciemne włosy oraz komórki odpowiedzialne za ich odbudowę, może być stosowany do wszystkich rodzajów skóry, za wyjątkiem skóry bardzo opalonej. 
  • Laser diodowy o długości fali 940 nm zapewnia dobry efekt zarówno dla włosów ciemnych, jak i jasnych, zabieg może być wykonywany u osób z ciemną karnacją. Wykorzystywane są do różnych celów: leczenia trądziku, zamykania naczynek krwionośnych, trwałego usuwania owłosienia, zwalczania cellulitu. Stosuje się je również podczas zabiegów chirurgii dermatologicznej, np. do usuwania kurzajek, brodawek, znamion skórnych, włókniaków, a także zmian przednowotworowych i nowotworowych.
  • Laser neodymowojagowy Nd:YAG wykorzystuje falę o długości 1 064 nm. Urządzenie stosowane do usuwania włosów nawet na opalonej skórze. Jest to innowacyjne urządzenie zaprojektowane specjalnie do przeprowadzenia zabiegów na naczyniach żylnych na nogach, usuwania tatuaży i przebarwień.
  • Laser CO2 Wykorzystuje dwutlenek węgla, emituje promieniowanie o długości fali 10 600 nm. Wykorzystywany jest przede wszystkim do zabiegów dermabrazji laserowej, czyli precyzyjnego usuwania powierzchownych warstw naskórka. Stosowany do wygładzania powierzchni blizn, w tym blizn potrądzikowych, niektórych zmian barwnikowych, zmarszczek i nierówności skóry.

Jaki laser jest najskuteczniejszy?

laser diodowy LightSheer DuetWszystko zależy od zastosowania, od naszych potrzeb, ponieważ każdy rodzaj lasera ma inne parametry a co za tym idzie, w czym innym jest najbardziej skuteczny. Jeśli mówimy o urządzeniu, które ma trwale usunąć niechciane owłosienie, to obecnie najskuteczniejszym, najbardziej bezpiecznym i powszechnym laserem jest laser diodowy LightSheer® Duet™. 

Jego fala wnika w naskórek na głębokość dwóch milimetrów, co skutecznie niszczy strukturę włosa odpowiedzialną za jego wzrost. Działanie lasera nie wpływa na funkcjonowanie organizmu, dlatego jest to metoda bezpieczna. Istotą działania lasera LightSheer® Duet™ na mieszek włosowy jest zjawisko selektywnej fototermolizy. Jest to metoda depilacji, która powinna być wybierana zwłaszcza przez osoby ze skórą wrażliwą, skłonną do podrażnień. 

Posiada certyfikat bezpieczeństwa i jakości wydany przez FDA (amerykański Urząd ds. Żywności i Leków),  oraz certyfikaty odpowiednich instytucji europejskich, w tym CE oraz ISO 9001.

Dzięki LightSheer® Duet™ trwała depilacja odbywa się w 3x krótszym czasie i z jeszcze lepszą jakością. Laser posiada dwie głowice do depilacji – pierwsza z głowic (ET) mała o wymiarach 9×9 mm z systemem chłodzącym, która służy do skutecznej i precyzyjnej depilacji dowolnych obszarów ciała, jak również miejsc trudno dostępnych. Druga Głowica (HS) łączy w sobie bardzo dużą powierzchnię zabiegową 22×35 mm i podciśnienie Vacum. Pozwala to na szybką, bezbolesną i trwałą depilację prowadzoną na dużych partiach ciała. Dzięki połączeniu dużej powierzchni i podciśnienia umożliwia to głębszą penetrację oraz absorbcję energii, a przy tym pozwala na bezpieczną depilację osób z ciemną karnacją, wrażliwą skórą oraz z tendencją do pękających naczynek.

Często są obawy z powodu panującego przeświadczenia, że depilacja laserowa to zabieg bolesny. Tymczasem czasopisma medyczne określają stopień bolesności zabiegu z użyciem lasera diodowego LightSheer® Duet™ jako 3 w skali od 1 do 10 (gdzie 1 to zabieg bezbolesny). 

System jest obecny od ponad 15 lat na rynku co dowodzi skuteczności na możliwie najwyższym poziomie.

Największe zalety depilacji laserem LightSheer® Duet™:

  • jakość depilowanej powierzchni ciała – trwała depilacja po wykonaniu odpowiedniej ilości zabiegów (przyjmuje się, że wystarczy 5-8 zabiegów)
  • znacznie krótszy czas zabiegu – większa powierzchnia głowicy powoduje, że zabieg jest 3-krotnie szybszy niż innymi urządzeniami i sposobami (np. depilacja nóg nową głowicą zajmuje zaledwie 15-20 minut)
  • bezbolesność – rozciągnięcie skóry redukuje odczuwalny ból, dzięki czemu znieczulenie jest niepotrzebne
  • bezpieczeństwo – do wykonania zabiegu potrzebna jest mniejsza ilość energii, przez co jest on bardziej bezpieczny

Post rating

Rating: 4.1
Created by Support Media