Depilacja laserowa a zioła fotouwrażliwiające

Depilacja laserowa jeszcze nigdy nie była tak skuteczna. Dzięki wykorzystaniu światła laserowego, można liczyć na trwałe usunięcie owłosienia. Laser diodowy Light Sheer Duet emituje światło, które pochłaniane jest przez mieszek włosowy. Światło zamieniane jest w ciepło, które niszczy część włosa odpowiedzialną za jego wzrost i powoduje to trwałą utratę włosa. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania do wykonania zabiegu, które są związane z przyjmowaniem ziół fotouwrażliwiających.

Istnieje pewna grupa ziół, tak zwanych fotouczulających lub fotouwrażliwiających. Możemy przyjmować zioła te na dwa sposoby. Wewnętrznie – doustnie jako herbatki ziołowe lub zewnętrznie –  zawarte w kosmetykach i wchłaniane przez skórę. Zioła te zawierają w sobie substancje fotouczulające, które w połączeniu z laserem mogą powodować skutki uboczne. Każdy z nas chciałby uniknąć poparzenia skóry, wystąpienia obrzęku, rumienia czy bolesnych pęcherzy. Pod wpływem działania światła laserowego, w skórze dochodzi do procesu przekształcenia substancji zawartych w ziołach fotouczulających w formę uczulającą, a to doprowadza do wystąpienia stanów alergicznych skóry.

Promienie UV w zetknięciu z fotouczulającymi substancjami mogą przyczynić się do wystąpienia trudnych do usunięcia zmian barwnikowych w skórze pod postacią przebarwień i odczynów fototoksycznych. Owe zmiany skórne mają tendencję powracania nawet po odstawieniu ziół fotouczulających, dlatego zioła fotouczulające należy odstawić na około 2 tygodnie przed przystąpieniem do zabiegu depilacji laserowej.

Zioła fotouczulające to rośliny, które natężają wrażliwość skóry na światło UV i mogą być przyczyną kontaktowego zapalenia skóry. Oto lista najbardziej popularnych ziół fotouczulających:

Dziurawiec zawiera w sobie substancję będącą barwnikiem o nazwie hiperycyna, która działa silnie fotouczulająco. W lecie najlepiej zrezygnować z przyjmowania dziurawca, a przed rozpoczęciem zabiegów depilacji laserowej należy stanowczo przerwać jego stosowanie.
Bratek  zawiera związki, które u niektórych mogą wywołać kontaktowe zapalenie skóry, dlatego nie powinno się go przyjmować.
Nagietek  zwiększa wrażliwość skóry na słońce. Do tej samej rodziny, co nagietek należą: rumianek, stokrotka, arnika górska czy krwawnik. Należy uważać także że maść z nagietka, bo w kontakcie z promieniami UV może spowodować oparzenie
Skrzyp   rzadko zdarzają się przypadki uczulenia po jego spożyciu, ale dla bezpieczeństwa zaleca się zaprzestanie stosowanie skrzypu.

Post rating

Rating: 5
Created by Support Media